Tomek Żółtko

poeta • muzyk • publicysta

Kraków 15.02.2010


"Mądrzy ukrywają swą wiedzę, natomiast usta głupca szerzą zagładę."

- Przypowieści Salomona 10; 14 -

Na Facebooku jest strona zrzeszająca osoby wrogo nastawione do Jurka Owsiaka i zwalczające jego WOŚP. Odkryłem ją dzisiaj. Przypadkiem… Na dosyć pokaźne grono jej fanów ( ok. 600 ) składają się rzecz jasna zwolennicy o. Rydzyka, zaś oprócz nich – najprzeróżniejszych odcieni skrajni konserwatyści ( aż po krypto nazistów ) oraz … grupa fundamentalnych i charyzmatycznych chrześcijan. W sumie bardzo oryginalne towarzystwo.

Wypowiedzi na stronie – rzekłbym – standardowe. A to że Owsiak szerzy libertynizm obyczajowy, a to że jest na pasku żydowskiej masonerii Adama Michnika, a to że popierają go zaprzedane wrogom Ojczyzny, „polskojęzyczne” media, a to że jest źle nastawiony do wyznawców Chrystusa itd. itd.

Nie jestem przesadnym fanem Owsiaka. Nie wpadam w cielęcy zachwyt słuchając jego różnych wywodów, nie powalają mnie jego okulary ani żółta koszula. Jednak… zastanawiam się jakie dobro chcą osiągnąć Ci, którzy go w nienawistny sposób traktują. Czy w Polsce byłoby lepiej gdyby, kiedyś tam Owsiak nie wpadł na pomysł ogólnonarodowej zbiórki na leczenie różnorakich chorób? Czy szpitale, opierając się na budżetowym finansowaniu, mogłyby kupić tyle samo specjalistycznego wyposażenia? No i czy kilkanaście milionów Polaków, co roku ofiarowujących Wielkiej Orkiestrze małe i duże pieniądze, stanowi zmanipulowaną masę naiwnych, romantycznych półgłówków? Więc o jakie dobro chodzi?!!!
Albo inaczej. Jaką realną alternatywę chcą i mogą zaproponować Ci, dla których Owsiak jest diabłem wcielonym? Ile pieniędzy i na co potrafią zebrać?

W Polsce przeraża mnie ogrom bezinteresownej nienawiści. Ogrom fanatyzmu i sfrustrowanego zakompleksienia. Żeby się trochę lepiej poczuć, trzeba koniecznie drugiemu rzygnąć prosto w twarz… Nawet podpierając się Duchem Świętym!

„Usta głupca szerzą zagładę” – napisał kiedyś Salomon. Myślę, że wspomniana strona wykonuje dokładnie taką robotę. Gratuluję.